Tallinna Tervishoiu Kõrgkool
Logi sisse

Õppekava: Tervisedendus 2017


Haridustase Rakenduskõrgharidusõpe
Kvalifikatsioon Rakenduskõrghariduse diplom
EHIS kood 80997
Registreerimise kuupäev 30.05.2007
Õppekava grupp Tervishoid
Akrediteerimise kuupäev
Akrediteeringu lõpp
Õppekava lühend TE
Õppekava keel Eesti keel
Nominaalne õppeaeg 3 aastat
Õpingute üldmaht 180 EAP
Kohustuslike ainete maht 170 EAP

Lõpetajate oodatav tegevusvaldkond

Tervisedendaja (Health Promotion Specialist) on erialase kõrgharidusega spetsialist, kelle tegevus on suunatud indiviidide, gruppide, organisatsioonide ja elanikkonna tervise ning elukvaliteedi arendusele. Tema tegevuse eesmärgiks on töötada tervist toetava keskkonna ja võrdsete võimaluste loomise suunas erinevatele sotsiaalsetele gruppidele nende tervisepotentsiaali igakülgseks arendamiseks.
Tervisedendaja peamisteks tegevussuundadeks on: 1) kogukondade ja gruppide suutlikkuse arendamine toimetulekuks kohalike terviseprobleemide lahendamisel; 2) erinevate poliitiliste otsuste ja seadusandluse mõjustamine tervist toetavate otsuste saavutamiseks; 3) partnerluse arendamine erinevate sektorite ja institutsioonide vahel terviseprobleemide käsitlemiseks; 4) elanikkonna tervisealase teadlikkuse ja oskuste arendamine; 5) toetusgruppide käivitamine haavatavatele gruppidele toetava keskkonna loomiseks; ja 6) terviseteenuste ja nõustamissüsteemi loomine ja elanikkonna tervisesituatsiooni analüüsimine.
Vastavalt rahvatervise seadusele (RT I 1995, 57, 978) on tervisedenduse funktsioonid nii riigi tasandil, omavalitsuste tasandil kui mittetulundussüsteemil ja erasektoril.
Võimalused töötamiseks tervisedenduse valdkonnas on tervisedenduse spetsialistina kohalikes omavalitsustes, riigiasutustes (ministeeriumid, riigiametid), Tervise Arengu Instituudis, Eesti Haigekassas, koolides, lasteasutuses, eraettevõtetes ning mittetulundusühingutes.
Õpinguid on võimalik jätkata magistriõppekavadel.
Õppekava läbimisel täies mahus on lõpetanul võimalik taotleda tervisedendaja kutsekvalifikatsiooni.

Eesmärk

Õppekava eesmärk on tagada rahvusvaheliselt tunnustatud kvaliteetne rakenduskõrgharidus töötamiseks rahvatervise valdkonnas ning võimaldada üliõpilasel omandada kutsealal töötamiseks ja magistriõppes edasiõppimiseks vajalikud kompetentsid.

Õppekava täitmise tingimused

Õppekava sisaldab:
7 moodulit (180 EAP)

Tervisedenduse alused 32 EAP
Rakenduslik tervisedendus 61 EAP
Rahvastiku tervis globaalselt 18 EAP
Organismi elutegevuse alused 20 EAP
Professionaalne areng 19 EAP
Uurimistöö metoodika 20 EAP
Valikained 10 EAP

Praktika maht 42 EAP
Lõputöö maht 5 EAP
Valikainete maht 10 EAP

Õppekava õpiväljundid

1. Omab teadmisi tervisedenduse alustest, rahvatervise arengust, globaalsest rahvastiku tervisest ning oskusi sekkumiste planeerimiseks ja elluviimiseks tervisedenduses.
2. Omab teadmisi teadus- ja uurimistöö alustest, kaasaegsest epidemioloogiast ja uurimismeetoditest tervisedenduse valdkonnas ning oskust määratleda interdistsiplinaarseid seoseid erinevates valdkondades ja rakendada neid erialases tegevuses.
3. Valdab vajalikul määral eesti ja inglise keelt nii kõnes kui ka kirjas, et väljendada ja koostada erialast teavet avalikkusele ning kaasa rääkida erialastes aruteludes sh tervisepoliitika ja rahvastiku võimestumise teemadel.
4. On ettevõtlik tervist edendavate tegevuste algatamisel ja läbiviimisel ning valdab selleks tööks vajalikke juhtimis- ja meeskonnatöö oskusi.
5. Seostab ja rakendab omandatud teadmisi ja oskusi praktikas, sh ebavõrdsuse vähendamisel rahvastiku tervises rakendades tervisedenduse eetika printsiipe.
6. Analüüsib ja hindab kriitiliselt oma kutsealase tegevuse tulemusi rahvastiku terviseprobleemide lahendamisel.
7. Omandab elukestva õppe põhitõed ning väärtustab nende rakendamist tervisedendaja professionaalses arengus.

Teised keeled

Inglise keel.

Valikuvõimalused õppekava läbimiseks

Üliõpilased läbivad 10 EAP ulatuses valikaineid. Valiku võib teha oma õppekava valikainete moodulist või kõrgkooli mõne teise õppekava valikainete moodulist. Mooduli asemel võib üliõpilane valida sarnases mahus õppekava väliselt valikaineid.

Vastuvõtt

Gümnaasiumi lõputunnistus, lõputunnistus kutsekeskhariduse omandamise kohta või nendele vastav kvalifikatsioon.

Lõpetamise tingimused

Õppekava täitmine täies mahus ja positiivsele hindele kaitstud lõputöö.

Lõpetamisel saadud diplomi või kraadi nimetus

Rakenduskõrghariduse diplom.

Lõpetamise dokument

Rakenduskõrghariduse diplom, selle juurde kuuluv akadeemiline õiend ja ingliskeelne Diploma Supplement.

Õpingute jätkamise võimalused

Magistriõpe.




Vaata õppekavaaineid

eten